Bröderna Blomqvist vinner prestigefylld tävling
Övrigt
Wermdö Golfklubbs Erik och Oscar Blomqvist stod som segrare i den prestigefyllda Kevinge Foursome & Fourball, som spelades på Stockholms Golfklubb den 23 juli.

Tävlingen lockade några av Sveriges mest meriterade spelare, då deltagarna antingen kvalificerat sig via SGF Golf Ranking eller genom särskild inbjudan. Spelformen bestod av 18 hål fyrboll (bästboll) följt av 18 hål foursome, där lagen spelar vartannat slag.
Erik och Oscar imponerade direkt i bästbollen med en score på 61 slag (-8), och gick därefter ut i ledarboll under foursomen. Med starkt och stabilt spel landade de en 66-runda (-3), vilket räckte till seger med två slags marginal – och en prischeck på 40 000 kronor.
— Vi fick till det redan i bästbollen och sen höll vi ihop det bra i foursomen, berättar Erik.
Stort grattis till Erik och Oscar – vi är stolta över era framgångar och ser fram emot att följa era fortsatta prestationer på tävlingsbanorna!


.webp)

